Presnosť vytýčenia vlastníckej hranice

Presnosť vytýčenia vlastníckej hranice

Presnosť vytýčenia vlastníckej hranice

Presne a správne vytýčená hranica Vášho pozemku je okrem iného základom pre dobré susedské vzťahy. Preto je pre Vás dôležité, aby vytýčenie hranice a vytyčovací protokol vyhotovil výhradne kvalifikovaný odborník, s príslušnou praxou, vzdelaním a vedomosťami potvrdenými štátnou skúškou a získaním oprávnenia AUTORIZOVANÝ GEODET.

     Presne takých geodetov nájdete u nás. Naša firma vykonáva tieto práce prostredníctvom pracovníkov, ktorí majú v tejto oblasti viac ako 25 ročné skúsenosti. Vytyčovanie je zabezpečované najmodernejšími prístrojmi a meracími postupmi. Vytyčovacie prvky a samotné vytyčovanie sú nezávisle kontrolované, aby bola dosiahnutá čo najväčšia presnosť.

 

Aká je presnosť vytýčenia hraníc pozemku?

     Na túto otázku neexistuje jednoznačná a ani krátka odpoveď. Pokúsim sa stručne vysvetliť prečo.

     Vytýčenie vlastníckej hranice je jedným z najchúlostivejších geodetických úkonov, pretože každý vlastník chce mať svoju hranicu vytýčenú a označenú čo najpresnejšie.

     Čo sa týka samotnej presnosti vytýčenia, treba si uvedomiť, že geodet (napriek technickému pokroku meračských metód a prístrojov schopných merať s milimetrovou a vyššou presnosťou) nedokáže vytýčiť hranicu presnejšie, ako bola v minulosti odmeraná, vypočítaná a zakreslená do katastrálnej mapy. Geodet je totiž podľa vyhlášky povinný použiť na vytýčenie hraníc podklady z katastra nehnuteľností - „prednostne tie podklady, v ktorých sú originálne údaje o súbore lomových bodov alebo mapy, ktoré boli z nich vyhotovené, alebo ich presné kópie“.

     Týchto podkladov je veľmi veľa a sú presne vymenované vo vyhláške. Treba si uvedomiť, že každý z týchto podkladov má inú mieru presnosti - vzhľadom na podmienky a dobu, v ktorej boli vyhotovené.

     Vyhláška ďalej hovorí že „pri vytyčovaní hraníc pozemku sa použijú podľa možnosti tie isté miery, údaje a rovnaké metódy, aké boli použité pri ich zameriavaní“  Ale to už často nie je možné, pretože v teréne už  zväčša neexistujú pevné body, ku ktorým sa v minulosti vzťahovali spomínané miery.

A teraz už k tej reálnej presnosti...

     Hlavným, ale určite nie jediným kritériom stanovenia očakávanej presnosti vytýčenia je, či daná parcela leží v katastrálnom území , v ktorom kataster nehnuteľností eviduje číselnú katastrálnu mapu, ktorá vznikla na základe číselných meračských údajov, alebo nečíselnú katastrálnu mapu spracovanú na podklade grafických výsledkov merania.

Ak ich eviduje ako číselnú mapu, dá sa hovoriť približne o decimetrovej až centimetrovej presnosti vytýčenia hranice.

    V nečíselných mapách táto presnosť môže byť horšia aj ako 0,5 metra. K tomu sa pripočítavajú ďalšie rôzne objektívne aj subjektívne vplyvy, ktoré môžu ovplyvniť presnosť vytýčenia.

     Úlohou geodeta je ich čo najviac eliminovať a stanoviť čo najpresnejšie lomové body hranice pozemkov so započítaním všetkých vyššie uvedených vplyvov.

 

Prečo je presnosť vytýčenia hranice pozemku taká zdanlivo nízka?

     Pri dnešnom stave meracej a výpočtovej techniky by sa mohlo zdať, že nemôže existovať problém vytýčiť hranicu pozemku „na centimeter presne“.

     Teoreticky to v nových developerských lokalitách možné je, ale kataster a jeho hranice vznikali historicky už od polovice 17. storočia, a hranice pozemkov boli určované metódami a presnosťou dosiahnuteľnou v danej dobe.

     Sú katastrálne územia a lokality , kde jediným podkladom na vytýčenie hranice pozemku sú zjednodušene povedané pôvodné pozemkové mapy v mierkach 1:2880 a aj menších, ktoré majú 100 a viac rokov. Znamená to, že 1mm na takejto mape predstavuje približne 3m v teréne.

     Po spočítaní všetkých vplyvov od (ne)presnosti prvotného merania cez ručný zákres až po odsunutie súradníc z takýchto máp sa často stane, že geodet pri všetkej dobrej vôli dokáže stanoviť súradnice lomových bodov takýchto parciel len s 0,5 m a horšou neistotou.

Toto je naozaj len zjednodušené vysvetlenie komplikovanej problematiky vytyčovania hraníc.

      Podrobnejšie Vám problematiku presnosti vytýčenia Vašej konkrétnej parcely vysvetlíme na vyžiadanie osobne.