Na čo je potrebný Polohopisný a výškopisný plán

Na čo je potrebný Polohopisný a výškopisný plán

Na čo je potrebný Polohopisný a výškopisný plán

Ak ste sa rozhodli stavať stavbu na svojom pozemku, a máte vybraného zodpovedného projektanta mal by Vám doporučiť dať si vyhotoviť Polohopisný a výškopisný plán Vášho pozemku a priľahlej komunikácie so zameraním povrchových znakov inžinierskych sietí.

     Žiadny projektant sa nezaobíde pri projektovaní stavieb bez kvalitného mapového podkladu. Na to slúži Polohopisný a výškopisný plán (PVP). Z neho sa aj Vy okrem iného dozviete aké je rozloženie dôležitých prvkov polohopisu a ich výšok, aký je sklon terénu, ako sú umiestnené povrchové znaky inžinierskych sietí atď.

     Ak je Váš pozemok oplotený, pri geodetickom meraní zistíme, či je oplotený správne v medziach vlastníckej hranice, ktorú zobrazíme do polohopisného a výškopisného plánu.

     Preto je pre Vás dôležité, aby PVP vyhotovil výhradne kvalifikovaný odborník, s príslušnou praxou, vzdelaním a vedomosťami potvrdenými štátnou skúškou a získaním oprávnenia AUTORIZOVANÝ GEODET. Presne takých geodetov nájdete u nás.

     Naša firma ponúka okrem toho široké spektrum vyhotovenia účelových máp a špeciálnych podkladov (pozdĺžnych a priečnych rezov, profilov, 3D podkladov, zameraní skutočného stavu stavebných objektov atď.). Podklady vyhotovujeme v digitálnej forme, s pripojením na štátny súradnicový systém JTSK03/S-JTSK a výškový systém Bpv.

Polohopisný a výškopisný plán je dôležitý geodetický podklad, ktorý slúži na presné zobrazenie terénu a jeho prvkov. Používa sa pri projektovaní stavieb, inžinierskych sietí a územnom plánovaní.

 1. Polohopisný plán

Zobrazuje vodorovné umiestnenie objektov a prvkov na danom území. Obsahuje:

  • hranice pozemkov,
  • stavby a iné konštrukcie,
  • komunikácie, chodníky, parkoviská,
  • inžinierske siete (elektrické vedenie, vodovody, kanalizácie),
  • terénne zlomy
  • prírodné prvky (stromy, vodné plochy, skaly).

Používa sa najmä pri vyhotovení koordinačnej situácie stavieb, urbanistickom plánovaní, projektovaní dopravných a inžinierskych stavieb a pri výpočtoch vzdialeností.

 2. Výškopisný plán

Zobrazuje výškové pomery terénu pomocou vrstevníc a výškových bodov. Obsahuje:

  • vrstevnice v pravidelných intervaloch (napr. každých 0,5 m alebo 1 m),
  • výškové kóty dôležitých bodov,
  • sklony terénu a reliéf.
  • Používa sa pri návrhu výkopov, násypov, zakladaní stavieb a riešení odvodnenia.

 

 3. Kombinácia polohopisu a výškopisu

Spoločný polohopisno-výškopisný plán poskytuje komplexný pohľad na dané územie a je nevyhnutný pri príprave projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Vyhotovuje ho autorizovaný geodet na základe terénneho merania.